Sākums Piedāvājums Sezona Galerija  Intervijas  Kontakti

Intervijas


AtsauksmesRaksts no žurnāla "Rīgas Viļņi" - Radiobalss leļļu izrādē!

Vai tu zini, kas dzīvo Ziedu pilsētā? Nē? Nu, tad klausies! Tur mīt mazi Knēveļi, no kuriem dažs labs ir iemantojis daudziem pazīstamu, radio dzirdētu balsi. Jaunajā leļļu iestudējumā Nezinīša piedzīvojumi, ko sarūpējis Rīgas Jauniešu leļļu teātris "Ī-ā", ar valodiņu piedalās tādi radioviļņu meistari kā Rita Paula, Māris Olte, Artis Volfs, Ufo un Roberts Gobziņš.

Kā atzīst jaunā iestudējuma režisors Ainārs Jocis, vislielāko pārsteigumu sagādājusi Rita Paula, kura izrādē ierunājusi ne tikai galveno - Nezinīša lomu, bet arī vēl vienu citu. Ritai izdevies "saburzīt" balsi tik dažādās toņkārtās, kā tas izdodas reti kuram aktierim. Starp citu, ideja par piedalīšanos bērnu izrādē radusies tieši viņai.

Atšķirībā no parastas leļļu izrādes, kur runātāji tieši piedalās iestudējumā, šoreiz izmantota Radio SWH studijā veidotais ieraksts. Atliek tikai piebilst, ka šīs izrādes veidošanā nav izteiktas komercaromāta "piešprices" - kā apgalvo A. Jocis, radioļaudis gluži vienkārši palīdzējuši. Un tas ir labi.

Materiālu sagatavoja:
Ērika Šmeļkova, Rojs Diks
Rīgas Viļņi +


Raksts no laikraksta "Jaunā avīze" - Dzīve saulainajā knēveļu pilsētā - sabiedrībā pazīstami ļaudis mēdz runāt bērnu balsīs.

Jau piekto gadu Latvijas skolās, kultūras namos un bērnu dārzos viesojas Rīgas Jauniešu Leļļu teātris "I-ā".
Nesen pie bērniem devās lācītis Pūks ar saviem draugiem, un tas viņam lieliski izdevās. Savukārt šoruden pie bērniem ciemojas Nezinītis no Ziedu pilsētas. Šķiet, ka Latvijas mazie skatītāji jau paspējuši iemīlēt jautro nerātni.
Šoruden, kad pieaugušo prātus lielākoties nodarbina darījumi un naudas pelnīšana, gandrīz neticami šķiet, ka atrodas arī tādi "lielie bērni", kas savu dārgo laiku labprātīgi pavada Vinnija Pūka, sivēna un Nezinīša sabiedrībā.
Un te nu jādomā, ka viņi bērnībā būs pārlasījušies pasakas. Arī paši "Jauniešu Leļļu teātra" aktieri - Ainārs Jocis un Nauris Bikše - atzīst ka jābūt nedaudz bērna prātā, lai šodien nodarbotos ar tik dīvainām lietām.

Prieks arī lauciniekiem.
Jauniešu leļļu teātra "ģimenīte" viesojas ne tikai pie rīdziniekiem, bet bieži vien apmeklē arī mazās lauku skoliņas. Rīgas bērni, salīdzinot ar lauciniekiem, ir daudz pārsātinātāki. Pēc izrādes viņi bieži vien nesas projām, pat nenoklausījušies atvadu vārdus. Savukārt mazajiem lauku skatītājiem teātra viesošanās skolā ir liels notikums. Viņi nāk uz izrādēm, saposušies baltās blūzēs, ar ziediem rokās un skatās atplestām mutēm. Dažreiz lauku bērni māksliniekiem sagādā īstus pārsteigumus. Izrādes sākumā mazie skatītāji bieži vien ir ļoti nebrīvi un sasaistīti. Rodas iespaids, ka tos tā arī neizdosies iesaistīt leļļu izdarībās. Taču ar laiku bērni tā atbrīvojas un iejūtas uz skatuves notiekošajā, ka "rauj" līdzi visām dziesmām. "Vienreiz pat sāka dejot," piebilst N. Bikše. Savu sajūsmu bērni izrāda dažādi, reizēm vienkārši apdāvinot aktierus ar dažādām mīļlietiņām. A. Jocis pastāstīja, ka reiz kāds lauku skolas puišelis pēc izrādes viņam uzdāvinājis šokolādi "Snickers", savukārt kāds cits mazulis savu atzinību vēlējies izteikt, gribēdams apbalvot mākslinieku ar savu pulksteni.

Dzīvās lelles.
Lai Nezinītis un viņa draugi izskatītos pēc iespējas dzīvāki un patiktu bērniem, tos speciāli izrādei ir izgatavojuši Rīgas Kinostudijas animācijas brigādes leļļu meistari. Izrādē redzamā sešu knēveļu kompānija tapusi pusgada laikā. Rīgas Jauniešu Leļļu teātra "I-ā" direktors A. Jocis uzskata, ka pareizi izgatavot lelle ir vienreizējs mākslas darbs, tāpēc īstus leļļu meistarus Latvijā var saskaitīt uz pirkstiem.

Par draudzību.
Izrāde patiks kā bērnu mazuļiem, tā arī sesto klašu resgaļiem. Tajā ir atspoguļota bērniem aktuālā draudzības tēma. Saules pilsētas knēveļi nevēlas draudzēties ar knīpām. Taču Nezinītis tīri labi saprotas ar Zilacīti un tāpēc secina, ka arī knīpas var būt ļoti jaukas. Un ir taču tik interesanti, ja var iemācīties labi rakstīt un sūtīt viens otram vēstules.
Izrāde bērnos izraisa dažādas emocijas. Nezinīša bēdīgā dziesmiņa aizkustina bērnus, savukārt jautrā pakaļdzīšanās smīdina. Mākslinieki stāsta, ka reizēm izrādes laikā starp bērnu sīkajām balstiņām varot saklausīt arī audzinātāju varenos smieklus.
Izrāde ir ļoti muzikāla. Tajā dziesmiņas iedziedājis bērnu vokālais ansamblis "Mušas", kuru vada mūzikas autore Elga Pole-Polīte. Tāpēc uzveduma laikā bērni tiek aicināti aplaudēt un dziedāt līdzi.

Atceras bērnību.
Ne velti mēdz teikt, ka katrs pieaugušai savā sirdī vienmēr paliek bērns. Un kā gan citādi, jo leļļu izrādē balsis ir ierunājuši sabiedrībā pazīstami cilvēki. A. Jocis stāsta, ka, iestudējot "Nezinīša piedzīvojumus", viņš ir atklājis daudzus slēptos talantus.
Piemēram, pazīstamā radio "Skonto" raidījumu vadītāja Rita Paula spējot runāt trijās dažādās bērnu balsīs, reizēm pārspējot pat profesionāļus. Viņa izrādē atveido Ziediņu un Nezinīti. Savukārt Artis Volfs pieteicis sevi kā lielisku aktieri jau iepriekšējā izrādē, ierunājot sivēna lomu. Nezinīša piedzīvojumos viņa balss slēpusies zem muzikanta Koklīša tēla.
Izrādē varēs dzirdēt arī Kaspara Upaciera jeb UFO vareno balsi. Bet Dakteri Tabletiņu leļļu teātra izrādē atveido sabiedrībā pazīstamais mūziķis Roberts Gobziņš. Izrādē savu bērna balsi atklāj arī Māris Olte un radio "SWH" darbiniece Ilze Ozola.

Gunita Gaide
Jaunā avīze
Katra izrāde ir kā mazs brīnums. Lelles dzīvo savu dzīvi gluži kā mēs - priecājas un skumst, draudzējas un ķīvējas, un reizēm dara arī palaidnības. Lai uzzinātu ko vairāk, uz sarunu aicināju Rīgas Jauniešu leļļu teātra "I-ā" direktoru Aināru Joci.

ESAM BRAUCOŠS LEĻĻU TEĀTRIS

Braucam no vienas pilsētas uz otru. Katra izrāde notiek citā vietā - skolās, bērnudārzos, kultūras namos. Ir dienas, kad tiek nobraukti pat vairāk kā 300 km. Kopā ar Lellēm ir apceļota gandrīz visa Latvija, un ir grūti nosaukt vietas kur nav būts. Esam izpildījuši arī "dāvanas lomu"( !), kad kāds - kādam bērnam grib pasniegt oriģinālu dāvanu - Leļļu teātri mājās !!!
Mēs ne tikai spēlējam teātri, bet arī organizējam un vadam dažādus pasākumus - gan Ziemassvētkus, gan Lieldienas, gan pilsētas svētkus, sporta svētkus, utt…

IZRĀDES TAPŠANĀ PIEDALĀS DAUDZI…


Kad ir uzrakstīta luga, savu darbu sāk Leļļu mākslinieki. Viņi rada Lelles. Leļļu tapšana ir ilgs un sarežģīts process - vairākus mēnešus. Vispirms mākslinieks uzzīmē Lelli un saskaņo ar režisoru, vai atbilst iecerētajam. Tad tiek radīta pati Lelle, viņā tiek iebūvēts speciāls mehānisms, kurš ļauj Lellei kļūt dzīvai aktiera rokās.
Vēl ir vajadzīgs dekorāciju mākslinieks. Viņš rada pasauli, kurā Lelles dzīvos - būvē mājas, bruģē ielas, stāda kokus un puķes.
Izrādei speciāli tiek rakstīta mūzika un iedziedātas dziesmas. Un te mums palīdz bērnu vokālais ansamblis "Mušas" ar māksliniecisko vadītāju Elgu Poli-Polīti un dziesmu tekstu autoru Uldi Poli-Polīti. Dažreiz dziesmām tekstus rakstu es pats, bet izrādei "Uz priekšu, Grauzēji !" dziesmu tekstus rakstījām kopā ar Robertu Gobziņu.

LEĻĻU BALSIS - LATVIJĀ PAZĪSTAMU CILVĒKU BALSIS.

Tiem skatītājiem, kuri ir jau redzējuši Vinnija Pūka un Nezinīša piedzīvojumus, leļļu balsis var šķist pazīstamas. Un tā tas ir, jo lelles ir iemantojušas Latvijā pazīstamu cilvēku balsis. Lomas ir ierunājuši Fredis, UFO, Renārs Kaupers, Eduards Švāns, Roberts Gobziņš, Māris Olte, Rita Paula, Artis Volfs un Ilze Ozola. Izrādē "Uz priekšu, Grauzēji!" viņiem piebiedrojās arī Kārlis Kupčs un Aīda Ozoliņa.

MAZLIET PAR LUGĀM.

Rīgas Jauniešu leļļu teātrim "I-ā" šī ir jau sestā sezona. Daudzi bērni jau ir tikušies ar Vinniju Pūku un viņa draugiem. Šeit komentāri ir lieki, jo kurš tad nezina omulīgo Lācīti… Tāpat arī Nezinītis kopā ar saviem draugiem - Zinīti, muzikantu Koklīti, dzejnieku Ziediņu, dakteri Tabletiņu un knīpu Zilacīti ir mīļi gaidīti ciemiņi. Tie ir tādi mazi - mazītiņi Knēveļi, kuri dzīvo Ziedu pilsētā kādā mīlīgā mājelē uz Pulkstenīšu ielas. Nezinītis ir ļoti labsirdīgs Knēvelis, lai arī mazliet paslinks un lielīgs, bet tas nav aiz ļauna prāta. Viņš cenšas laboties un ar visiem draudzēties.
Izrādē ir daudz kopīga ar mūsu pašu ikdienu. Vēlme apgūt daudz ko jaunu, attiecības starp zēniem un meitenēm un slepeno vēstuļu rakstīšana…
Bet tagad pie bērniem ceļot sāka ļoti atraktīvas un jautras Peles. Šie Grauzēji ir tik kāri uz piedzīvojumiem, ka neļaus garlaikoties pat ļoti nogurušam skatītājiem. Šajā izrādē ("Uz priekšu, Grauzēji !") skatītājus gaida tikšanās ar noslēpumainu pili un tās iemītniekiem. Vietām gan būs mazliet bailīgi, jo pilī mitinoties Vampīri, bet tad jau seko jautra dziesma un visiem ir jādzied līdzi…
Tas viss - jautri un ne tik jautri atgadījumi, pārpratumi un dziesmas mūsu lugās - jūs variet noskatītis, ja uzaicināsiet mūs ciemos.

PĒC IZRĀDES…

Liekas izrāde tikko sākās… un jau beidzās?! Bet jautros bērnu smieklos ir pagājušas jau 40 minūtes. Žēl, … gribas vēl.
Bieži vien notikumi uz skatuves ir tā aizrāvuši bērnus, ka viņi ir aizmirsuši - Lelles vada aktieri. Un tad kāds ziņkārīgais, paskatoties noslēpumainajā Leļļu pasaulē aiz melnā širmja un ieraugot Nezinīti nekustīgi stāvam, aiz pārsteiguma iesaucas: "Kā! Vai tad Viņš nav dzīvs!?!"
Jā, un kāpēc gan ne? Tik ļoti gribas noticēt brīnumam…

Santa Maksimova